«Նախագահ Սահակաշվիլի, մի' սպանեք մամուլին»: Այս գրությունը կարելի է տեսնել դեկտեմբերի 19-ին լույս տեսած գրեթե բոլոր թերթերի առաջին էջերին: «KvirisPalitra», «Rezonansi», «Asaval-Dasavali», «Versia», «AkhaliTaoba», «Kronika» թերթերը նախագահին դիմել են վրացերեն և անգլերեն լեզուներով: Այս համատեղ ակցիայով նրանք բողոքարկել են Թբիլիսիի փողոցներից թերթի կրպակների ապամոնտաժման դեմ: Լրագրողները կրպակների հանումը բնորոշել են որպես տպագիր մամուլի դեմ գործադրվող ճնշում և պահանջել դադարեցնել այն:
«Սա անամոթություն է: Այս իրավիճակի պատճառը քաղաքական ճգնաժամն է, որի առջև կանգնած է կառավարությունը: Նման ագրեսիվ հարձակում անկախ ԶԼՄ-ների դեմ երբեք չի իրականացվել, և այն ուղղակիորեն կապված է առաջիկա ընտրությունների հետ», - ասում է «Rezonansi» թերթի խմբագիր Լաշա Թուգուշին «KvirisPalitra»-ին տված հարցազրույցում: Հոդվածի հեղինակը պնդում է, որ կրպակների ապամոնտաժում նախատեսվում է նաև երկրի այլ քաղաքներում ու շրջաններում»:
«1000 կրպակ» ծրագրի շրջանակներում անցկացվող կրպակների տարածքի հաջորդ աճուրդը նախատեսված է անցկացնել դեկտեմբերի 28-ին և հունվարի 4-ին: Նոյեմբերի 26-ից սկսած` Վերահսկողության ծառայությունը Թբիլիսիում ապամոնտաժել է մամուլի իրացման ավելի քան 40 կրպակ: Հանված կրպակները ձեռք են բերել «Planeta Forte», «Matsne» և «Elva Service» ընկերությունները, որոնք, ըստ «Rezonansi» թերթի տվյալների գտնվում են սնանկացման եզրին:

“President Saakashvili, do not kill the press!” – The given writing can be seen on the front pages of almost all newspapers of December 19. KvirisPalitra, Rezonansi, Asaval-Dasavali, Versia, AkhaliTaoba, Kronika newspapers addressed the President in Georgian and English languages. By the given joint action they protested against the removal of newspaper kiosks from Tbilisi streets. Journalists describe the removal of kiosks as oppression of printed media and request the end to it.
“This is a brazen action! The initial reason of the given situation is the political crisis the government is facing. Such an aggressive attack at independent media has never taken place and it is directly related to forthcoming elections,” LashaTugushi, Rezonansi editor says in an interview with KvirisPalitra newspaper. Author of the KvirisPalitra article KhatunaPaichadze alleges that “removal of kiosks is planned in other cities and regions of the country.”
Next auction for booth locations in framework of the 1000 Booth Project is scheduled for December 28 and January 4. The Supervision Service has since November 26 removed over 40 press distribution booths in Tbilisi. Planeta Forte, Matsne and Elva Service owned the removed booths. According to Rezonansi newspaper the given companies are at the edge of bankruptcy. On December 17 Matsne has not placed a single newspaper for sale.