ԶԼՄ ազատության հարցերով ԵԱՀԿ ներկայացուցիչը կոչ է անում հրատապ միջոցներ ձեռնարկել` բարելավելու ԶԼՄ ազատությունը Թուրքիայում
լուսանկարը`osce.org
Դունյա Միյատովիչ և Ահմեդ Դավութօղլու
2001թ-ի դեկտեմբերի 15-ին ԶԼՄ ազատության հարցերով ԵԱՀԿ ներկայացուցիչ Դունյա Միյատովիչը Թուրքիայի արտգործնախարար Ահմեդ Դավութօղլուի հետ քննարկել է երկրում մամուլի ազատության` մասնավորապես լրագրողների ազատազրկման և ինտերնետային սահմանափակումների վիճակը:
«Մենք քննարկել ենք ԶԼՄ ազատությանն ուղղված մարտահրավերները,
ավելի կոնկրետ լրագրողների ազատազրկմանը և ինտերնետ սահմանափակումներին վերաբերող հարցերը, որոնք անհապաղ ուշադրություն են պահանջում Թուրքիայում», - ասել է Միյատովիչը, - «Ես խնդրել եմ, որպեսզի կառավարությունը բարելավի բանտարկված լրագրողների վիճակը կալանքի այլընտրանքային միջոցներով, ինչպիսին, օրինակ, գրավի դիմաց ազատ արձակելն է»:
«Ես նաև խնդրել եմ հրատապ բարեփոխումներ իրականացնել քրեական օրենսգրքում: Ըստ գործող օրենսգրքի` կարելի է սահմանափակել ԶԼՄ ազատությունը և նույնիսկ բանտարկել լրագրողներին
քննադատական ​​տեսակետներ հայտնելու համար, ինչպես նաև արգելափակել վեբ-կայքեր», - ասել է Միյատովիչն` առաջարկելով իր գրասենյակի լիակատար աջակցությունն այս բարեփոխումներն իրականացնելիս:
Հանդիպման ընթացքում նախարար
Դավութօղլուն հավաստիացրել է, որ Թուրքիայի կառավարության հիմնական քաղաքական փիլիսոփայությունը միտված է խթանելու ազատությունն ու վերացնելու սահմանափակումները:
Իր այցելության ընթացքում Միյատովիչը ողջունել է
Արդարադատության նախարարության նախաձեռնություններն` ուղղված  քրեական օրենսգրքում, հակաահաբեկչության, ինտերնետի և հեռարձակման մասին օրենքներում փոփոխություններ կատարելուն, որոնք ազգային օրենսդրությունը կհամապատասխանեցնեն միջազգայինին:
Թուրքիայի
հեռահաղորդակցության ոլորտի պաշտոնյաների հետ հանդիպման ընթացքում ներկայացվել է վերջերս ներդրված անվտանգ ինտերնետային ծառայության ֆիլտրման համակարգը: «Ես ուրախ եմ, որ հիմա մարդիկ այս համակարգն օգտագործելու ընտրություն ունեն: Այն կամային է դարձնել իմ գրասենյակի առաջարկով, և վստահ եմ, որ այս համակարգը երբեք չի պարտադրվի ինտերնետից օգտվողներին», - ընդգծել է նա:
Բացի այդ նա հանդիպել է նաև ԶԼՄ ներկայացուցիչների և մարդու իրավունքների ակտիվիստների հետ:
Միյատովիչն իր այցը Թուրքիա ամփոփել է դեկտեմբերի 16-ին` Սիլիվրի բանտում կալանավորված լրագրողներին այցելելով:

ANKARA, 15 December 2011 - The OSCE Representative on Freedom of the Media, Dunja Mijatović, discussed today with Turkish Foreign Minister Ahmet Davutoğlu media freedom situation in the country, in particular imprisonment of journalists and Internet restrictions.
"We discussed media freedom challenges in Turkey that require immediate attention, more specifically imprisonment of journalists and Internet restrictions," Mijatović said concluding her first official visit upon the invitation by the Foreign Minister. "I asked the Government to improve the situation of imprisoned journalists, for example, through alternatives to pre-trial detention, such as release on bail."
"I also asked for urgent reform of the criminal law. Currently it can be used to restrict media freedom and even imprison journalists expressing critical views, as well as block websites,” said Mijatović offering her Office's full assistance in this reform.
During the meeting Minister Davutoğlu assured the Representative that the main political philosophy of the Government is to promote freedom and eliminate restrictions. Mijatović said: "I hope that the good spirit of our meeting will be quickly translated into concrete measures to improve media freedom".
During her visit Mijatović welcomed the initiatives by the Justice Ministry to amend the Criminal Code, the Anti-Terror Law, the Internet Law and the Broadcasting Law in order to bring the national legislation in line with international and OSCE commitments of Turkey. She expressed hope that this action plan to adopt and implement reform proposals will be approved by the Government.
In a meeting with the Turkish telecommunication authorities they presented the recently introduced Safe Internet Service filtering system. "I am glad that now people have the choice whether to use this system. Making it voluntary was a recommendation by my Office and I trust that this filtering system will never be imposed on Internet users," she stressed.
Mijatović also had meetings at Justice Ministry; Transport, Maritime and Communications Ministry; and the Directorate General of Press and Information of the Office of the Prime Minister. Furthermore she met with media professionals and human rights activists at Ankara University and Istanbul Bilgi University.
The Representative will conclude her stay in Turkey on 16 December with a visit to journalists in Silivri prison.