Դեկտեմբերի 19-ին ամփոփվեցին «Հեքըթոն[ՅԱՆ] Երևան 2011» ծրագրավորման և նախագծերի ներկայացման լայնածավալ մրցույթի արդյուքները, և առավել հետաքրքիր նախագծերի հեղինակներն արժանացան պարգևների:
«Լավագույն նախագիծ» անվանակարգում հաղթող ճանաչվեց «Օգնական» թիմը, որն առաջարկում է ստեղծել «Ձայն» հեռախոսային հավելված` լսողության խանգարումներ ունեցողների համար: Ինչպես նշում է նախագծի հեղինակ, լրագրող Փառանձեմ Հովհաննիսյանը, նախագիծն արժանացել է Երևանի քաղաքապետարանի հավանությանը, որն էլ ստանձնել է ծրագրի իրականացման հովանավորչությունը:
Նույն նախագիծն արժանացավ նաև «Լավագույն սոցիալական նախագիծ» անվանակարգին, որի համար թիմը պարգևատրվեց 350 հազար դրամով:
Բացի «Օգնական» թիմից պարգևատրվեցին նաև «Open MS» թիմը` ճանապարհների խցանումների հաշվարկ կատարող ծրագրի համար` 1 մլն դրամով և «BigBrain» թիմը` «Kinect Stand» տեղեկատվական հարթակ նորագույն տեխնոլոգիաների ներդրմամբ նախագծի առաջարկի համար` 500 հազ. դրամով: Մրցանակներ ստացան նաև այլ թիմեր:
Առաջին հայկական Հեքըթոնը, նորարարական ծրագրերի առաջարկներով, նվիրված էր մայրաքաղաքի խնդիրների լուծմանը: Դեկտեմբերի 17-18-ը Երևանի քաղաքապետարանում ավելի քան 30 թիմեր 24 ժամ շարունակ աշխատում էին իրենց առաջարկած նախագծերի ուղղությամբ:
Մրցույթը կազմակերպել էին «Հանրային լրագրության ակումբն» ու «Մայքրոսոֆթ նորարարական կենտրոնը»: Միջոցառմանն աջակցում էր նաև Երևանի քաղաքապետարանը:
Լրագրող Գալուստ Նանյանը, ով մրցույթին ներկայացնում էր «iSun» թիմը, նշեց, որ թեև իրենք չհաղթեցին մրցույթում, սակայն շարունակելու են աշխատել իրենց ներկայացրած «Տեղեկատվական թռիչք մոբայլ սարքերով» ծրագրի զարգացման ուղղությամբ:
«Մեր ծրագիրը նախատեսված է IPhone և SmartPhone-երի օգտատերերի համար, ովքեր մայրաքաղաքի տարբեր վայրերում արտակարգ դեպք գրանցելիս` կարող են տվյալ դեպքի վերաբերյալ տեղեկատվություն ուղարկել մեկ ընդհանուր հարթակի», - ասում է Նանյանը: «Դեռ շատ անելիքներ ունենք: Այժմ ունենք այն, ինչ հնարավոր էր պատրաստել մեկ օրում»,- համոզված է «iSun»-ի ծրագրավորող Արև Թունյանը, ով արժանացավ խրախուսական մրցանակի` ծրագիրը 24 ժամվա ընթացքում մշակելու համար:
Մրցույթին մասնակցում էր նաև «Լրագրողներ հանուն ապագայի» ՀԿ լրագրող Գայանե Միրզոյանը, ով առաջարկել էր ստեղծել քաղաքացիական լրագրության գիպերտեղային կայք: Ըստ հեղինակի` կայքը բաղկացած կլինի Երևանի համայնքների բաժիններից, որտեղ տեղեկատվություն կտեղադրեն համայնքների բնակիչները:
«Կան պատմություններ, որոնք ունեն միայն տեղական հետաքրքրություն: Դրանք տվյալ համայնքին վերաբերող խնդիրներն են: Օրինակ, «թե որ մանկապարտեզն է ավելի հարմար տանել երեխային» կամ «երբ կավարտվի ջրամատակարարման համակարգի վերանորոգման աշխատանքները»,- ասում է Գայանեն և ավելացնում, որ համայնքի բնակիչներն այսպես կօգնեն միմյանց` ստանալու նմանատիպ հարցերի պատասխաններ:

The results of the “Hackathon [YAN] Yerevan 2011” programming and projects’ presentation competition were summed up on December 19, and authors of the most interesting projects were awarded prizes.
Winner of the “Best Project” category was the “Assistant” team, which offers to create “A Voice” telephone attachment for the hearing impaired. According to the author of the project, journalist Parandzem Hovhannisyan, the project was approved by the Yerevan municipality, which has undertaken the project realization.
The same project won also the "Best Social Project" category, for which the team was awarded 350 thousand drams.
In addition to the "Assistant" team, awards were handed also to the “Open MS” team with a prize of 1 million drams for the “Calculation Program of Traffic Jam” and the “BigBrain” team of 500 thousand drams for the project proposal “Kinect Stand” on investing information platform for innovative technologies. Prizes were awarded also to other teams.
The first Armenian Hackathon, with innovative project proposals, was devoted to solving issues in Yerevan. For 24 hours, more than 30 teams worked on their proposed projects from December 17 to 18 in the Yerevan municipality.
The competition was organized by Public Journalism Club and the Microsoft Innovation Center. The event was supported also by the municipality.
Reporter Galust Nanyan, who represented the “iSun” team in the competition, said that although they didn’t win the competition, but would keep on developing their project, “Information flight by mobile devices”.
“Our project is intended for users of IPhone and SmartPhone, who can send information on accidents happening in different parts of the city to one common platform in case they witness such,” says Nanyan. “We still have much to do. Now we have all we could prepare within a day, says “iSun” programmer Arev Tunyan, who was awarded the incentive prize for developing a project in a 24-hour period.
Journalist Gayane Mirzoyan of the “Journalists for the Future” NGO, too, took part in the competition with a proposal to create a hyper-local website of civic journalism. According to the author the website will consist of sections representing the communities of Yerevan, where information will be posted by the community residents.
“There are issues of local interest. For example, which kindergarten is more convenient to take the child to, or when the repairing of water supply system will be completed,” says Gayane, adding that this way residents of the same community will help each other to get answers to such questions.