Լրագրող Լալի Մորոշկինան դատապարտվել է 15 օրվա ազատազրկման
Մանր խուլիգանության մեղադրանքով, դեկտեմբերի 10-ին, 15 օրվա ազատազրկման է դատապարտվել վրացի լրագրող Լալի Մորոշկինան:
Կալանքի պատճառը «Իմեդի» հեռուստաընկերության ամանորյա  «Նանուկի» թոք-շոուի ձայնագրության  ընթացքում տեղի ունեցած միջադեպն է եղել:  Լալի Մորոշկինան պատառաքաղով հարվածել է    «Prime Time» վրացական թերթի խմբագիր Թակո Փխակաձեին, ով, ըստ թերթի կողմից անցկացված հարցման տվյալների, նրան  անվանակարգել է որպես ամենաանճաշակ հագնվող կին: Դեկտեմբերի 9-ի երեկոյան Լալի Մորոշկինան «Կավկազիա» հեռուստաընկերության ուղիղ եթերում քննարկել է այս միջադեպը և դիմել իրավապահ մարմիններին:
«Ես դիմում եմ իրավապահ մարմիններին, որպեսզի նրանք իմ այս հայտարարությունն ընդունեն որպես խոստովանություն: Ես ծեծել եմ Թակո Փխակաձեին և նախընտրում եմ պատասխանատվություն կրել ու մնալ ճաղերի հետևում իմ արժանապատվությանը հասցված վիրավորանքին ընդդիմանալու համար», - ասել է Մորոշկինան:
Իրավապահ մարմինները Մորոշկինային ձարբակալել են առավոտյան ժամը 8-ին սեփական բնակարանում:
Դեկտեմբերի 10-ին «Prime Time» վրացական թերթի խմբագիր Թակո Փխակաձեն մամլո ասուլիս է հրավիրել: Նա ասել է, որ Լալի Մորոշկինան պատառաքաղով հարվածել է իր վզին, և որ ինքը ողջ է մնացել միայն այն պատճառով, որ պատառաքաղը բութ է եղել: Ըստ նրա սա սպանության փորձ էր, որի դրդապատճառը «Prime Time»կողմից անցկացված հարցման արդյունքներն են եղել:
«Լալի Մորոշկինան արժանացել է «Տարվա ամենաանճաշակ կին» անվանակարգին, և սա բավարար պատճառ է, որպեսզի նա փորձեր ինձ սպանել», - ասել է Թակո Փխակաձեն:
Ըստ նրա Մորոշկինան հարբած է եղել և նախապես ծրագրել է իր վրա հարձակումը:
«Ավելի ուշ, միջադեպի ձայնագրությունը դիտելիս, հստակ երևում է, թե ինչպես է Մորոշկինան կանգնած հայտարարում, որ իրեն կցուցադրեն բոլոր լրատվական թողարկումներով», - ասել է «Prime Time»-ի խմբագիրը:

Journalist Lali Moroshkina Sentenced to 15 Days in Prison for a Clash in Studio
On December 10 Georgian journalist Lali Moroshkina, charged with minor hooliganism, was sentenced to 15 days in prison by Tbilisi City Court.
The motive for the detention is the incident which took place in the course of recording the New Year’s edition of Imedi TV talk show Nanuka’s Show. Lali Moroshkina physically abused Tako Pkhakadze, Editor, Georgian newspaper Prime Time for being nominated as the most tastelessly dressed woman according to the opinion poll conducted by the newspaper.On the evening of December 9 Lali Moroshkina discussed the incident live on Kavkasia TV, when visiting David Akubardia’s program.
“I appeal to the law enforcement to accept my statement as a confession. I did beat Tako Pkhakadze. I prefer to be held responsible and stay behind bars to bearing the humiliation of my self-respect,” said Moroshkina.
The law enforcement arrested Moroshkina at 8 am, at his apartment, InterPressNews agency reported.
On December 10, the Prime Time editor Tako Pkhakadze held a press conference on December 10. Speaking at the press conference Tako Pkhakadze said she had been stabbed into her neck with a fork. She survived the physical confrontation with Lali Moroshkina only due the “fork being blunt.” She said it was an attempt of murder, incited by the opinion poll conducted by the newspaper Prime Time, to recognize the winners in various nominations. “Lali Moroshkina won the nomination of the “tasteless woman of the year” following the people’s decision, and that was a sufficient reason to her to try killing me”, Tako Pkhakadze said.
Tako Pkhakadze asserts Moroshkina was drunk and she had the attack against her planned beforehand.
“Later I watched the footage of the incident. The video clearly features Moroshkina standing and saying she would be found in all of the newscasts,” Pkhakadze said.